top of page
lise değişim.jpg

Almanya'da Lise

Almanya Lise Değişim Programları

Almanya, uluslararası öğrencilere kapılarını açan ve zengin kültürel deneyimler sunan bir ülkedir. Almanyadaki lise değişim programları, öğrencilere yeni bir kültürü deneyimleme, dil becerilerini geliştirme ve farklı eğitim sistemlerini anlama fırsatı sunar. Öte yandan Almanya'da üniversite eğitiminin ücretsiz olması sebebiyle Almanya'da sürdürülen lise eğitimi, öğrenciler için üniversite kapısını da güçlü ve ekonomik bir şekilde açar.

Türkiye'de hangi okulda okursa okusun öğrencilere Abitur diploması kazanma imkanı tanıyan Almanya lise değişim programları, ister bir yıllık isterse öğrencinin lise eğitiminin tamamını kapsayacak şekilde tercih edilebilir. 8. sınıftan itibaren tüm öğrenciler Almanya'da lise eğitimi almak için programa başvurabilir. 

ovygo

Almanya Lise Değişim Programı Nedir
ve Nasıl Çalışır?

Lise değişim programları, öğrencilerin başka bir ülkede belirli bir süre boyunca eğitim görmelerini sağlayan programlardır. Bu programlar, öğrencilerin kültürel anlamda farklı bir deneyim yaşamasını, yeni arkadaşlıklar kurmasını ve dil becerilerini geliştirmesini hedefler. Genellikle öğrenciler, yerel bir ailede konaklayarak veya yurtlarda kalma seçeneğiyle eğitimlerine devam ederler.

Değişim programları, öğrencilerin katıldıkları okulun müfredatına dahil olmalarını ve derslere katılmalarını sağlar, öğrencilere sosyal etkinliklere katılma ve yerel kültürü deneyimleme imkanı sunar.

Almanya ise, lise değişim programları konusunda popüler bir destinasyondur. Bu yolda atılacak ilk adım, Almanya'da hangi sınıfı okuyacağınızı ve hangi şehirde eğitim alacağınızı belirlemek olacaktır. Lise değişim programı yürütücü kurumlar ise bu konuda size destek sağlayacaktır.

 

Almanya akademik eğitimi ciddiye alan bir ülke olduğu için öğrencilerin not ortalamaları oldukça önemlidir. Son üç yıllık ortalaması yüksek olan öğrencilerin başvuruda avantajı yüksektir. Öte yandan Almanya'da lise değişim programına katılmadan önce, Almanca dil yeterliliğine sahip olmanız beklenir..

 

Lise değişim programı, en az A2 seviyesinde Almanca'ya sahip olmanızı bekler lakin bir sınava girmeniz gerekmez, seviyeniz Almanca mülakatlar yapılarak net bir şekilde tespit edilir. Öte yandan öğrencinin İngilizce dil yeterliliğinin de olması, uluslararası öğrenci statüsü sebebiyle şiddetle tavsiye edilir.

 

Almanya lise değişim programlarında öğrencilere yerel bir aile evinde konaklama sağlanır ve öğrencinin günlük yaşamı ve kültürel deneyimleri daha yakından yaşamasına olanak tanınır.

Almanya'da lise değişim programına katılmak için gerekenler;

 • En az A2 seviyesinde ve sözel olarak kendini anlatabilir derecede Almanca

 • 75 üstü not ortalaması

 • Örgün eğitim öğrencisi olmak (8., 9., 10., veya 11. sınıf öğrencileri başvurabilir)

 • İngilizce dil yeterliliği (tavsiye edilir)

Eğer Almanca eğitim veren bir lisede eğitim görüyorsanız (Alman Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Takev Lisesi, İELEV Lisesi, ALEV Lisesi, ALKEV Lisesi, Kartal Anadolu Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, vb.) size özel teklifler ve gereklilikler için bize ulaşınız. 

Neden Almanya'da Lise Okumalısınız?

Üstün Eğitim Kalitesi: Almanya, dünya çapında saygı gören bir eğitim sistemine sahiptir. Lise öğrencileri, nitelikli eğitimcilerin ve öğretmenlerin rehberliğinde güçlü bir akademik temel oluşturur; üniversiteye hazırlık yolunda sağlam bir temel atar.

Çeşitli Eğitim Seçenekleri: Almanya'da lise eğitimi, geniş bir yelpazede sunulmakta ve öğrencilere seçim yapma imkanı vermektedir. Öğrenci yeteneklerine uygun bir eğitim alabilirken, kendi potansiyelini keşfetme ve geliştirme fırsatına da sahip olur.

Dil Yeteneği Gelişimi: Almanya'da lise okumak, Almanca dilini öğrenme ve geliştirme açısından eşsiz fırsatlar sunar. Almanca, uluslararası alanda değerli bir dil olarak kabul edilir ve lisede dil yetkinliğini kazanmak, Almanya'da üniversite okumak isteyen öğrencilere güçlü bir avantaj sağlar. 

Üniversite ve Kariyer İmkanları: Almanya lise diploması, üniversiteye giriş kapılarını hem Almanya'da hem de tüm dünya ülkelerinde aralar. Alman üniversiteleri dünya çapında prestijleriyle tanınan kurumlardır ve eşsiz öğrenme ve pratik etme imkanları sunar.  Alman lise diplomasına sahip bir öğrenci, lisede gösterdiği başarılara göre üniversite yerleştirmesi alır.

 

Abitur: Dünyanın en prestijli diplomalarından sayılan Abitur diplomasını almak için öğrencinin 10. sınıftan itibaren Almanya'da lise eğitimi alması, 10. sınıfta kendini Abitur eğitimi için hazırlaması ve 11 ile 12. sınıflarda Abitur diploması için gerekli ders yüklerini alması gerekir. Lise değişim programı kapsamında eğitimini daha uzun planlayan öğrenciler Abitur diplomasına sahip olabilirler.  

Almanya'da Yatılı Eğitim Mümkün Mü?

Almanya'da lise okumak isteyen öğrenciler için düzenlenen lise değişim programları kapsamında öğrenciler genellikle yetkin ve nitelikli Alman ailelerin yanında konaklama imkanı bulurlar. Bu fırsat, öğrencinin birebir bir rehberlik almasını sağlarken, kültürel adaptasyonunu ve dil gelişimini destekler. Bir yetişkin gözetiminde yaşayan öğrenci, misafir olduğu toplumun kültür ve değer öğeleriyle daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde tanışırken, karakter gelişimini destekleyici bir ortamın içinde kendini bulur.

Ancak Almanya'da lise değişim yapmak isteyen öğrenciler arzu ederler ise özel okullarda eğitim alıp yatılı olarak eğitimlerini sürdürebilirler. Özel okulların bir çoğu yatılı eğitim verirken, sadece gündüz eğitim veren özel eğitim kurumları da Almanya'da mevcuttur.

Almanya'da Lise ve Popüler Şehirler

Orta Avrupa'nın kalbinde bulunan Almanya, tarihi zenginlikleri, kültürel çeşitliliği ve teknolojik ilerlemesiyle dikkat çeken bir Avrupa Birliği ülkesidir. Gotik katedrallerden modern metropollere uzanan çeşitli mimari yapılara eş zamanlı ev sahipliği yapan Almanya, her köşesinde farklı bir hikayeyi barındırır. Almanya'nın sıcakkanlı insanları, geleneksel festivalleri ve dünya çapında üne sahip lezzetli yemekleri, lise değişim öğrencisine unutulmaz bir deneyim imkanı sunar. Ülkenin teknolojik alanda sahip olduğu ün, saygın araştırma kültürü ve endüstriyel altyapısı, Almanya'yı uluslararası arenada lider bir oyuncu haline getirmiştir ve bu gelişmeler lise eğitimi sonrası üniversite planlamasını Almanya'da yapan öğrencilere güçlü kariyer ve gelecek imkanları yaratmaktadır. 

Almanya'da lise değişim yapmak isteyen öğrenciler için papüler destinasyonlar: 

 • Bayreuth

 • Berlin

 • Bremen

 • Dresden

 • Hamburg

 • Koblenz

 • Lübeck

 • Minden

 • Nürnberg

 • Ulm

 • Wiesbaden

Almanya'da Lise Tipleri

Gymnasium, öğrencilere üniversiteye hazırlık için kapsamlı bir akademik eğitim sunar. Bu lise türü, öğrencilere geniş bir ders yelpazesi sunarak onları çeşitli konularda derinlemesine bilgi sahibi yapmayı amaçlar. Gymnasium eğitimi, Abitur adı verilen ve üniversiteye giriş için gereken bir diploma ile sona erer.

Hauptschule, meslek okulları ve diğer lise türleriyle karşılaştırıldığında daha çok uygulamalı eğitim ve el becerilerine ağırlık veren bir yaklaşım benimser. Öğrencilere genellikle el sanatları, teknik beceriler, ticaret ve hizmet sektörüne yönelik beceriler kazandırma amacı taşır. Bu tür liseden mezun olan öğrenciler, belirli mesleklerde çalışma veya daha spesifik meslek yüksekokulu programlarına devam etme olanağı bulabilirler.

Berufsschule, öğrencilere belirli meslek alanlarında uzmanlaşma fırsatı sunar. Teorik eğitim ile pratik beceri kazanma deneyimini birleştirir. Bu tür lise eğitimi, öğrencileri belirli mesleklerde hızla iş gücüne dahil etmeyi amaçlar.

Fachoberschule, öğrencilere teknik ve mühendislik alanlarında yoğunlaşma fırsatı verir. Genel liseler gibi geniş bir akademik eğitim sunarken, teknik konulara özel dersler de içerir. Bu lise türü, öğrencileri yükseköğrenim veya teknik meslekler için hazırlar.

Realschule, Gymnasium kadar derinlemesine akademik bir yaklaşım içermezken, daha geniş bir yelpazede konuları kapsar ve öğrencilere meslek hayatına yönelik beceriler de kazandırır. Realschule öğrencileri, genellikle orta seviyeli akademik gereksinimlerin yanı sıra teknik, pratik ve mesleki yeteneklerini de geliştirme fırsatı bulurlar.

Gesamtschule, Almanya'da kullanılan ve farklı yetenek seviyelerine sahip öğrencileri tek bir okul içinde bir araya getiren bütünleşik bir lise eğitimi modelini ifade eder. Bu modelde, farklı öğrenci grupları genel lise (Gymnasium), Realschule ve Hauptschule gibi ayrı lise türlerine bölünmeden aynı okulda eğitim alır. Gesamtschule'nin temel amacı, öğrencilere eşit fırsatlar sunarak her öğrencinin yeteneklerini en iyi şekilde geliştirmesini sağlamaktır. Nüfusun azalması ve belirli lise tiplerine olan ilginin azalmasıyla Gesamtschule sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Almanya Lise Değişim Program Ücretleri

Eğitime harcanan paranın geleceğe yapılan en büyük yatırım olduğu bir gerçek. Yurt dışında lise eğitimi maliyetlerine bu gözle bakan ebeveynlerin ise en büyük öncelikleri program sağlayıcıların verdiği güven ve tecrübe. Ovygo Institute olarak ebeveynlerin lise değişim öğrencileri için ayırdığı bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak adına güçlü öneriler ve yöntemlerle bu büyük yatırımı ebeveynler için kolay kılmak için profesyonel ve uzman ekibimizle sizlerle birlikte çalışıyoruz.

Öğrencinin ortalama aylık 250 Euro/yıllık 3500 Euro harcayarak hayatını sürdürebileceği Almanya lise değişim programlarında karşılaşılan en büyük maliyet, program başında ebeveynlerin öğrencilerin programa dahil olması için ödediği ücretler oluyor. Her ülke ve programda farklı bir ücretlendirme olduğu için tüm bölgeler ve programlar için eğitim maliyetlerini detaylı olarak sizlerle paylaşmamızı istiyorsanız için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Bir öngörü yaratmak adına Almanya'da bir yıllık en uygun programın öğrencinin kişisel harcamaları hariç 15,000 Euro seviyelerinde olduğu, okul ve program beklentileriyle bu eğitim maliyetlerinin daha yukarılara çıkabileceği söylenebilir.

Programlar Hakkında Detaylı Bilgi ve Başvuru Formu

İlgilediğiniz Lise Programları (Birden fazla program seçebilirsiniz)

Lise Değişim Nedir?

Lise değişim programları, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kültürlerin tekrardan kaynaşması adına Amerika Birleşik Devletleri tarafından başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanmış uluslararası bir programdır. Amerikalı aileler tarafından çok fazla talep gördüğü için yıllar içerisinde başta Kanada olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle Kanada ve Amerika'da bu programlar dış işleri bakanlıkları ve/veya milli eğitim bakanlıkları ile yürütülür; uluslararası öğrenciler bu programlarla farklı kültür ve eğitim sistemlerini tanır ve bu kültürlere karşı anlayış ve hoşgörülerini arttırır, yabancı dil becerilerini geliştirir, konfor alanlarından çıkarak yeni tecrübelerle ufuklarını genişletir ve en önemlisi de kişisel gelişimlerini kendi ayakları üzerinde durarak tamamlamayı öğrenir.

Lise Değişim Programı kaçıncı sınıfta yapılır?

Türk Eğitim Müfredatı göz önüne alındığında lise değişim programları için en ideal yıl 10. sınıftır. Çünkü 10. sınıfta lise değişim programı ile yurt dışında eğitim alan bir öğrencinin Türk Eğitim müfredat eksiği en az seviyede gerçekleşir, döndüğünde bu eksiği kolaylıkla kapatabilmektedir. Fakat bir yıldan fazla eğitim planı olan veya yurt dışı üniversite planı olan öğrenciler için 11. sınıf daha verimli olmaktadır.

 

Globalleşen dünya ile bir diğer ideal sınıf ise ortaokul sonrası 9. sınıf öncesi olarak belirmektedir, öğrencinin dil gelişimini erken dönemde tamamlamasıyla akademik başarısının arttığı gözlemlendiği için yurt dışı üniversitesi planlaması yapan veliler, 8. sınıf sonrası öğrencinin psikolojik uygunluğu var ise lise değişimi tercih etmektedir.

Lise Değişim Programları için dil yeterliliğimi nasıl kanıtlayabilirim?

Lise değişim programlarının tek kabul ettiği sınav türü ELTIS sınavıdır. Eltis sınavı kurumumuz tarafından uygulanmaktadır.

Burs imkanlarınızdan nasıl faydalanabilirim?

Ovygo her yıl belirli sayıda lise değişim öğrencisine cömert burslar tanımaktadır. Ovygo üzerinden başvuru gerçekleştiren öğrenciler arasında akademik başarı ve ihtiyaca bağlı olarak lise değişim programı bursları verilmektedir. Burs şartlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lise Değişim Çözüm Ortaklarımız

caps-i acep-i programları ovygo
student management group
international student exchange
ciee logo
ie international ovygo
eltis sınav
bottom of page