top of page

Lise Değişim Programı ile 
Eğitimini Yurt Dışına
Taşı!

Lise Değişim Programı ve burs imkanları için formu doldur!

Eylül 2024'de lise eğitimine yurt dışında başlamak veya lise eğitiminin geri kalan kısmını yurt dışında tamamlamak için planlamalara şimdiden başlamak ister misin?

 

Lise değişim öğrencisi olarak MEB onaylı uluslararası programa dahil olabilir, lise eğitimini yıl kaybı olmaksızın yurt dışında tamamlayabilirsin.

 

%50'ye ulaşan yüksek burs imkanlarıyla lise eğitimini yurt dışında sürdürmek ve lise değişim programıyla yurt dışında lise öğrencisi olarak eğitimine devam etmek için formu şimdi doldur. 

Kimler başvurabilir? 

9'uncu, 10'uncu, 11'inci veya 12'nci sınıfa başlayacak tüm örgün eğitim öğrencileri, takip eden seneyi veya kalan lise hayatının bütününü yurt dışında sürdürmek için başvuru yapabilir.

Neden Lise Değişim?

  • Dil yetkinlikleri geliştirmek ve dil gelişimini tamamlamak

  • Yurt dışında üniversite için hazırlanmak

  • Uluslararası lise eğitimi alarak yurt dışı üniversite başvurusunda rekabetçi bir avantaj kazanmak

  • Advanced Placement® (AP) derslerine katılmak

  • Binicilik, tenis, basketbol, dans gibi branşlarda eğitimlerini desteklemek ve bursluluk kazanmak

 

Hangi ülkelerde, hangi programlara katılabilirsiniz?

Lise değişim programları tüm dünyada uygulanabilir programlardır. Ancak en çok ilgi görenler Kanada, ABD ve İngiltere programlarıdır. Kanada ve Amerika'da devlet okullarında ve özel okullarda, İngiltere'de ise özel okullarda eğitime devam edebilirsiniz.

 

Lise değişim ne kadar sürer? 

  •   Lise değişim programları en az bir sene, en fazla ise lise eğitiminin tamamı kadar planlanabilir. Bir yıl lise değişim yapan öğrenciler yıl kaybı olmadan programdan dönünce kaldığı yerden lise eğitimine devam edebilir. 

  • Lise eğitiminin en az son iki senesini lise değişim öğrencisi olarak tamamlayan öğrenci o ülkeden lise diploması sahibi olabilir. 

 

Lise değişimde konaklama nerede yapılır?

Lise değişim öğrencileri seçtikleri programa göre misafir oldukları ülkede aile yanında konaklama veya yurt konaklaması seçebilirler. 

 

Burs imkanlarıyla planlamalara başlamak için şimdi formu doldurun!

Hangi ülkede lise değişim yapmak istersiniz? (Birden fazla seçebilirsiniz)
Lise değişim dışında ilgilendiğiniz programlar? (Birden fazla seçebilirsiniz)

Merak Ederseniz...

Lise Değişim Nedir?

Lise değişim programları, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kültürlerin tekrardan kaynaşması adına Amerika Birleşik Devletleri tarafından başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanmış uluslararası bir programdır. Amerikalı aileler tarafından çok fazla talep gördüğü için yıllar içerisinde başta Kanada olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle Kanada ve Amerika'da bu programlar dış işleri bakanlıkları ve/veya milli eğitim bakanlıkları ile yürütülür; uluslararası öğrenciler bu programlarla farklı kültür ve eğitim sistemlerini tanır ve bu kültürlere karşı anlayış ve hoşgörülerini arttırır, yabancı dil becerilerini geliştirir, konfor alanlarından çıkarak yeni tecrübelerle ufuklarını genişletir ve en önemlisi de kişisel gelişimlerini kendi ayakları üzerinde durarak tamamlamayı öğrenir.

Lise Değişim Programı kaçıncı sınıfta yapılır?

Türk Eğitim Müfredatı göz önüne alındığında lise değişim programları için en ideal yıl 10. sınıftır. Çünkü 10. sınıfta lise değişim programı ile yurt dışında eğitim alan bir öğrencinin Türk Eğitim müfredat eksiği en az seviyede gerçekleşir, döndüğünde bu eksiği kolaylıkla kapatabilmektedir. Fakat bir yıldan fazla eğitim planı olan veya yurt dışı üniversite planı olan öğrenciler için 11. sınıf daha verimli olmaktadır.

 

Globalleşen dünya ile bir diğer ideal sınıf ise ortaokul sonrası 9. sınıf öncesi olarak belirmektedir, öğrencinin dil gelişimini erken dönemde tamamlamasıyla akademik başarısının arttığı gözlemlendiği için yurt dışı üniversitesi planlaması yapan veliler, 8. sınıf sonrası öğrencinin psikolojik uygunluğu var ise lise değişimi tercih etmektedir.

Lise Değişim Programları için dil yeterliliğimi nasıl kanıtlayabilirim?

Lise değişim programlarının tek kabul ettiği sınav türü ELTIS sınavıdır. Eltis sınavı kurumumuz tarafından uygulanmaktadır.

Burs imkanlarınızdan nasıl faydalanabilirim?

Ovygo Institute her yıl belirli sayıda lise değişim öğrencisine cömert burslar tanımaktadır. Ovygo Institute üzerinden başvuru gerçekleştiren öğrenciler arasında akademik başarı ve ihtiyaca bağlı olarak lise değişim programı bursları verilmektedir. Burs şartlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page