top of page
lise değişim.jpg

Öğrenciler için

Lise Değişim Programları

Dünya vatandaşlığı yolunda atılacak ilk adım, dünyanın farklı değerlere sahip toplumlardan oluştuğunu anlamak, barışın gücüne inanmak ve kendi değerlerini korurken ortak değerleri de inşa edebilmektir.

Gençlerin doğru bildiklerini sınama, her kültürün kendine has doğrulara sahip olduğunu anlama ve evrensel bilgiye ulaşıp ortak gelecekler inşa etme yolunda ilk atabilecekleri adım ise erken yaşta uluslararası dünyayla güvenli, sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmaktır.

 

Lise Değişim Programları, lise dönemindeki öğrencinin bulunması gereken eğitim ekosisteminden ayrılmadan farklı kültürleri, öğretileri, eğitim ve öğrenim yöntemlerini keşfedebileceği, yurt dışında üniversite eğitim planlamasını daha sağlıklı yapacağı uzun ve kısa dönemli uluslarlarası eğitim ve deneyim programlarıdır.

ovygo

14-18 yaş aralığındaki 8. sınıf – 12. sınıf öğrencilerin başvurabildiği lise değişim programları, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa dahil bir çok ülkede yürütülür. En çok tercih edilenler ise Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı ve Kanada Milli Eğitim Bakanlıklarına bağlı kurumlar tarafından yürütülen uluslararası lise programlarıdır.

Bu program kapsamında öğrenciler 1 sömestir ve/veya 2 sömestir (1 akademik yıl) istediği ülkede o ülkenin dilinde bir lisede eğitim alırken, genellikle bir aile yanında kalır ve farklı kültürleri tanıyarak kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir. Böylece yurt dışı üniversite başvuru planları olan öğrenciler, akademik özgeçmişlerine büyük bir avantaj eklerken orada alacağı uluslararası eğitim sayesinde IVY League ve Russell Group okulları da dahil olmak üzere birçok yurt dışındaki üniversitede yüksek avantajlı şekilde değerlendirilme imkanı bulur.

Neden Lise Değişim?

Lise değişim yapan öğrenciler, yurt dışında bulunduğu dönem içinde College Board® Advanced Placement® (AP) dersleri alarak yurt dışı üniversite başvurularını güçlendirebilir, gittiği ülkede okuduğu ülkenin spor takımlarında yer alarak üniversitede sporcu bursu alma şansını arttırabilir, güzel sanatlar ve tasarım alanlarında üniversite başvurusu yapacak ise portfolyolarını güçlendirecek derslere katılarak çizimlerini geliştirebilir, college readiness dersleri alarak (LSAT, PSAT, ACT, SAT vb.) daha rekabetçi üniversite başvurusuna sahip olabilir.

Lise Değişim programlarına katılan öğrenciler;

  • Misafir olduğu ülkeden mezun olup lise diplomasını o ülkeden alabilir

  • Sanat, spor, tasarım gibi branşlarda örgün eğitim içerisinde programlara katılabilir

  • International Baccalaureate® (IB) Diploma Programı veren okullarda eğitim alabilir

  • Advanced Placement® (AP) derslerine katılabilir

Lise Değişim Nasıl Yapılır?

Lise değişiminde en önemli adım, doğru okulu seçmektir. Akademik başarı oranları, okulun sunduğu imkanlar ve ekstrakurriküler aktiviteler bu seçimde belirleyici olabilir. Lise değişimine katılmak için ise belirli bir süreci takip etmek gerekir. İlk adım, potansiyel okulları tespit etmek ve bilgi toplamaktır. Ardından, başvuru formlarını doldurmak ve gerekli belgeleri hazırlamak gerekir. Lise değişimi yaparken, önceki okul kayıtları, akademik transkriptler ve tavsiye mektupları gibi belgeler gerekebilir. Bu belgelerin eksiksiz ve güncel olması önemlidir. Yurt dışında bir liseye geçiş, öğrenciler için bir adaptasyon süreci gerektirir. Bu süreçte, okula uyum sağlamak ve yeni bir sosyal çevre edinmek önemlidir. Lise değişimi, doğru planlandığında ve uygulandığında, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimine büyük katkılar sağlar.

Lise Değişim Program Seçenekleri

Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı J1 Programları

Amerika Birleşik Devletleri J1 Lise Değişim Programları, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından denetlenen ve düzenlenen, Amerikan kültürünü birinci elden tecrübe etmek isteyen uluslararası lise öğrencilerini maksimum bir yıl ağırlayarak gerçek bir Amerika deneyimi sunan lise değişim programıdır. Program öğrencilere kısmi burs imkanı tanımaktadır.

ABD Lise Değişim J1 Programları

Amerika Birleşik Devletleri Federal Eğitim Bakanlığı (Private/Public) F1 Programları

Amerika Birleşik Devletleri Federal Eğitim Bakanlığı (Private/Public) F1 Programları, tüm dünyada en çok tercih edilen, her yıl 20,000'e yakın uluslararası lise öğrencisi ağırlayan, öğrencilerin gitmek istediği bölgeleri tercih edebildiği kültürlerarası değişim programıdır. Bu programa dahil olan öğrenciler ister lise değişim öğrencisi olarak bir yıl isterlerse geri kalan lise hayatının tamamını ABD'de tamamlayabilirler. Uluslararası öğrenciler, bu programda özel veya devlet liselerini tercih edebilir, deneyimlemek istedikleri bölgeyi seçebilirler. 

ABD Lise Değişim F1 Programları

 Amerika Birleşik Devletleri Gündüzlü Özel Eğitim Kurumları (Private) F1 Programları

Amerika Birleşik Devletleri Federal Eğitim Bakanlığı (Private) F1 Programları, lise eğitimine güçlü bir seçenek yaratmak isteyen ve ABD'nin seçkin liselerinde uluslararası bir eğitim almak isteyen öğrencilerin dahil olabileceği en saygın programdır. Programa dahil olan öğrenciler ister lise değişim öğrencisi olarak bir yıl ister ise lise eğitimlerinin kalan tüm yıllarını ABD'de tamamlamayı tercih edebilirler. Programa katılan öğrenciler ister programın sağladığı aile yanı konaklama imkanlarından isterse de gittiği bölgede tanıdığı bir ailenin yanında konaklama yapabilirler. 

ABD Lise Değişim F1 Programları

 Amerika Birleşik Devletleri Yatılı Özel Eğitim Kurumları (Private) F1 Programları

Amerika Birleşik Devletleri Yatılı Özel Eğitim Kurumları (Private) F1 Programları, üniversite öncesi eğitimin en çok tercih edilen ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçek bir yatılı okul (boarding school) tecrübesi yaşamak isteyen öğrencilerin ilk tercihidir. Eğitim programları yatılı olması sebebiyle çok daha zengin kurgulanabilirken, bu okullarda okuyan veya mezun olan öğrenciler uluslararası bir networkün de parçası haline gelirler. 

ABD Lise Değişim F1 Programları

 Kanada Devlet Okulları Birliği Lise Değişim Programları

Kanada Devlet Okulları Birliği Lise Değişim Programı, K-12 eğitim anlayışıyla dünyadan ayrışan ve son dönemlerde oldukça popüler bir destinasyon olan Kanada'da 

1 yıllık lise değişim yapmak isteyen lise öğrencilerinin tercihidir. Bu programda öğrenci ve veli en esnek tercihlere sahip olarak şehir ve bölge tercih edebilir, ders yükümlülüklerine göre program oluşturabilir ve İngilizce dil yetkinliği konusunda sıkıntı yaşıyor ise okuldan özel destek alabilir.

Kanada Lise Değişim Programları

 Kanada Yatılı/Gündüzlü Özel Eğitim Kurumu (Private) Programları

Kanada'da özel okullar genellikle uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen ve öğrencilerin yatılı veya gündüzlü olarak eğitim aldıkları kurumlardır. Öğrenciye ve öğrencinin akademik planlamalarına göre okullar tespit edilir ve kişiselleştirilmiş çalışmalar yapılır. Özel okullar, nitelikli ve deneyimli öğretmen kadroları ile öğrencilerin potansiyellerini keşfetmelerine ve en yüksek akademik standartlara ulaşmalarına yardımcı olan programlarla olanak tanır.

Kanada Lise Değişim Programları

Almanya Lise Değişim Programı

Almanya, uluslararası öğrencilere çeşitli lise değişim programları sunan zengin bir destinasyondur. Öğrenciler ister bir yıl ister Abitur diplomasını alana kadar Almanya'da lise eğitimi alabilir ve Alman üniversitelerine doğrudan geçiş yapabilirler. Almanya'da üniversitenin ücretsiz olması sebebiyle Almanya'da lise değişim programına katılıp lise diplomasını oradan alan öğrenciler büyük avantaja sahip olurlar. 

Almanya Lise Değişim Programları

Birleşik Krallık (İngiltere & İskoçya & İrlanda) Programları

Birleşik Krallık, uluslararası öğrencilere lise değişim programları sunan popüler bir destinasyondur. Bu programlar, öğrencilere farklı bir kültürü deneyimleme, dil becerilerini geliştirme ve yeni insanlarla tanışma fırsatı sunar. Birleşik Krallık'taki lise değişim programları birkaç haftadan itibaren planlanabilir ve mezuniyete kadar uzatılabilir. Programda öğrenciler yurtta veya aile yanında konaklama yapabilirler.

İngiltere Lise Değişim Programları

Lise Değişim Program Ücretleri

Eğitime harcanan paranın geleceğe yapılan en büyük yatırım olduğu bir gerçektir. Yurt dışında lise eğitimi maliyetlerine bu gözle bakan ebeveynlerin ise en büyük öncelikleri program sağlayıcıların verdiği güven ve tecrübedir. Ovygo Institute olarak ebeveynlerin lise değişim öğrencileri için ayırdığı bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak adına güçlü öneriler ve yöntemlerle bu büyük yatırımı ebeveynler için daha kolay kılmak adına profesyonel ve uzman ekibimizle sizlerle birlikte çalışıyoruz.

Öğrencinin ortalama aylık 350 USD/yıllık 3500 USD cep harçlığı harcayarak hayatını sürdürebileceği lise değişim programlarında karşılaşılan en büyük maliyet, program başında ebeveynlerin öğrencilerin programa dahil olması için ödediği eğitim ücretleri olmaktadır.

 

Her ülke ve programda farklı bir ücretlendirme olduğu için eğitim maliyetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Bir öngörü yaratmak adına en ekonomik programın öğrencinin kişisel harcamaları hariç 13,000 USD seviyelerinde olduğu, okul ve program beklentileriyle bu eğitim maliyetlerinin daha yukarılara çıkabileceği söylenebilir.

Programlar Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin 
Bize Ulaşın!

Hangi ülkede lise programına katılmak istersiniz? (Birden çok ülke seçebilirsiniz.)

Lise Değişim Nedir?

Lise değişim programları, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kültürlerin tekrardan kaynaşması adına Amerika Birleşik Devletleri tarafından başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanmış uluslararası bir programdır. Amerikalı aileler tarafından çok fazla talep gördüğü için yıllar içerisinde başta Kanada olmak üzere birçok ülkede yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle Kanada ve Amerika'da bu programlar dışişleri bakanlıkları ve/veya milli eğitim bakanlıkları ile yürütülür; uluslararası öğrenciler bu programlarla farklı kültür ve eğitim sistemlerini tanır ve bu kültürlere karşı anlayış ve hoşgörülerini arttırır, yabancı dil becerilerini geliştirir, konfor alanlarından çıkarak yeni tecrübelerle ufuklarını genişletir ve en önemlisi de kişisel gelişimlerini kendi ayakları üzerinde durarak tamamlamayı öğrenir.

Lise Değişim Programı kaçıncı sınıfta yapılır?

Türk Eğitim Müfredatı göz önüne alındığında 1 yıllık lise değişim programları için en ideal yıl 10. sınıftır. Çünkü 10. sınıfta lise değişim programı ile yurt dışında eğitim alan bir öğrencinin Türkiye'deki müfredat eksiği en az seviyede gerçekleşir, döndüğünde bu eksiği kolaylıkla kapatabilmektedir. Fakat bir yıldan fazla eğitim planı olan veya yurt dışı üniversite planı olan öğrenciler için 11. sınıf daha verimli olmaktadır.

 

Globalleşen dünya ile bir diğer ideal sınıf ise ortaokul sonrası 9. sınıf öncesi olarak belirmektedir, öğrencinin dil gelişimini erken dönemde tamamlamasıyla akademik başarısının arttığı gözlemlendiği için yurt dışı üniversitesi planlaması yapan veliler, 8. sınıf sonrası öğrencinin psikolojik uygunluğu var ise lise değişimi tercih etmektedir.

Lise Değişim Programları için dil yeterliliğimi nasıl kanıtlayabilirim?

Lise değişim programlarının tek kabul ettiği sınav türü ELTIS sınavıdır. Eltis sınavı kurumumuz tarafından uygulanmaktadır.

Burs imkanlarınızdan nasıl faydalanabilirim?

Ovygo Institute her yıl belirli sayıda lise değişim öğrencisine cömert burslar tanımaktadır. Ovygo Institute üzerinden başvuru gerçekleştiren öğrenciler arasında akademik başarı ve ihtiyaca bağlı olarak lise değişim programı bursları verilmektedir. Burs şartlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lise Değişim Çözüm Ortaklarımız

caps-i acep-i programları ovygo
student management group
international student exchange
ciee logo
ie international ovygo
eltis sınav
bottom of page