top of page

Lise Öğrencileri İçin Yurt Dışı Eğitim: Akademik Programlar ve Lise Değişim

Bu yazı ilk olarak Eğitim Ajansı'nda yayınlanmıştır.


Eğitim deyince herkesin hayallerinde; eğitime önem verenlerin ise planlarında kendine yer bulan yurt dışında eğitim fırsatları, her ne kadar program türevleri, süreleri ve hedef kitleleri gün geçtikçe çeşitlense de aslında temelde iki ana alana hizmet ediyor: öğrencinin nitelikli akademik ortam ile buluşması ve sosyal öğrenme süreçlerinin küresel boyut kazanması. Bu fırsatların ve imkanların ne kadar erken yaşta öğrenciyle buluşturulacağı ise okul yönetimlerinin gösterdiği inisiyatifler ve ebeveynlerin, tabii ki bütçelerine bağlı olarak, öğrencilere verdiği desteğe bağlı.

Konu yurt dışında eğitimine geldiğinde “ne kadar erken o kadar iyi” düsturu, her öğrencinin farklı bir gelişme hızı olduğu için çok doğru olmasa da; lise çağı, günümüz gelişim psikologları tarafından öğrencinin bağımsız yaşam becerilerini geliştirmeye başlaması için doğru bir seviye olarak görülüyor. Öğrenciler arasında akran ilişkilerinin derinleşmesi, öğrencinin sosyal ve akademik ilişkilerini tek başına yönetebilme becerisi göstermesi, öğrencinin sağlıklı, rasyonel vebağımsız kararlar vermeye başlaması gibi yetkinliklerin belirmesi, lise çağını yurt dışı eğitim tecrübesi için zamanlama anlamında doğru bir dönem haline getiriyor. Dahası ise karakter gelişiminin son evresine gelen bu dönemde yurt dışı tecrübesi edinen öğrenci, sosyal ve akademik bağlamını genişleterek küresel vatandaşlık değerlerini içselleştirme ve akademik anlamda uluslararası yetkinlikler kazanma imkanı buluyor; yaşıtlarına kıyasla üniversite hayatına daha sağlıklı ve hazır bir şekilde başlıyor.

Lise çağında okuyan bir öğrencinin dahil olabileceği yurt dışı akademik eğitim fırsatlarına bakıldığında ise iki seçenek ortaya çıkıyor:

-Akademik Yaz Okulları/Kampları

-Lise Değişim Programları

Akademik Yaz Okulları & Kampları Nedir?

İngilizce dil yeterliliği ile ilgili bir sorunu olmayan lise öğrencilerinin yaz ayları içinde nitelikli üniversitelerin akademisyenleri ve doktora öğrencileri tarafından hazırlanan akademik içeriklerlebuluştuğu, üniversite bölüm derslerinin lise seviyesine uygun bir şekilde sunulduğu, öğrencinin tercih yaparak dahil olduğu girişimcilik, yazarlık, gazetecilik, mühendislik bilimleri, finans, uluslararası ticaret, grafik tasarım, tıp gibi bölümlerin sunulduğu programlar, akademik yaz okulu/kampları olarak bilinir. Bu programlarda öğrenciler üniversitenin kampüslerinde konaklar, üniversitenin dersliklerinde derslere katılır, kütüphanede ödevlerinin üzerinde çalışır, tam bir üniversite hayatı yaşar.

Neden Akademik Yaz Okulları & Kampları?

Öğrencilere gerçek bir üniversite tecrübesi yaşatan bu programlar, gerçekten üniversite başvurusu aşaması geldiğinde de öğrenci için büyük avantajlar sunuyor. Öğrencilerin yurt dışı üniversite başvurusu aşamasında oluşturduğu dosyada, akademik yaz okulu tecrübesine sahip olduğunu göstermesi, özellikle yaz okulu programı ile üniversitede başvurduğu bölüm benzeşik ise öğrencinin kabulünde büyük rol oynuyor. Örneğin 10.sınıf yazında University of Cambridge’in girişimcilik temalı bir akademik yaz okuluna giden öğrencinin, 12. sınıfta University of Sheffield’de İşletme bölümüne başvuru yaptığını düşünelim. Öğrencinin dosyasını inceleyen kabul görevlisi için bu tecrübenin birçok karşılığı var. Öncelikle öğrencinin bilinçli bir bölüm tercihi yaptığına en güçlü kanıt aslında öğrencinin 10. sınıf yazını ayırarak işletme eğitimiyle ile ilgili bir alanda kendine yatırım yapması. Öte yandan öğrencinin 10. sınıfta bu bölümde okumak isteyip istemediğini test edecek imkanı kendine yaratması ve yine de İşletme bölüm başvuru yaparak aslında bilinçli bir tercih yaptığını üniversiteye göstermesi, akademik yaz okulunda/kampında nitelikli projeler ve sunumlar gerçekleştirmesi, tek başına aileden uzak bir şekilde kısa süre de olsa akademik hayatını sürdürebilecek yetkinlikte olduğunu göstermesiüniversitenin kabul görevlisi için oldukça güçlü göstergeler.

Lise Değişim Programları Nedir?

Akademik yaz programlarından farklı olarak eğitim öğretim dönemi içinde öğrencinin yurt dışında ve hakim olduğu bir dilde lise eğitimi aldığı akademik programlar olan lise değişim programları, iki ay, bir sömestir, iki sömestir veya lise hayatının geri kalan dönemi gibi farklı uzunluklarda ancak örgün eğitim döneminde uygulanan programlardır.

Öğrencinin misafir olduğu ülkede lise seviyesinde eğitim almasına imkan tanıyan programlar,öğrencinin 9. sınıf dahil olmak üzere yıl kaybı olmadan katılabileceği ve öğrencinin uluslararası eğitim tecrübesi edinmesini sağlayan en güçlü akademik progrma seçeneğidir. Programların genelinde öğrenci misafir olduğu ülkenin vatandaşı bir ailenin yanında konaklar, devlet okullarında eğitim alır ve doğrudan misafir olduğu kültürün içinde yaşar. Öte yandan yatılı ve özel okul seçenekleri de lise değişim programlarında öğrenci ve velilerin tercihlerine göre mümkün olabilir.

Neden Lise Değişim Programları?

Öğrencinin dil yetkinliklerini tamamlayarak ileri seviyede hakimiyete olanak tanıyan, öğrencinin tüm dünyada kıyaslanabilir akademik başarı skorları edinmesine olanak tanıyan, uluslararası tecrübeye ve akademik skorlara sahip olduğu için üniversite başvurusunda öne geçmesini sağlayan, eğer en az son iki yılını geçirir ise lise mezuniyetini ve dolayısıyla diplomasını misafir olduğu ülkede alma imkanı tanıyan program, doğrudan üniversiteye geçiş aşamasında da öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır.

Ücretsiz Lise Değişim Programı Mümkün Mü?

Yurt dışında eğitim almanın öyle ya da böyle bir maliyeti olacağı kesin. Lakin dil seviyesine ve akademik başarıya göre belli burs imkanları söz konusu. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleşen KL YES Programı’nın (The Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Program) aşağıdaki şartlara sahip öğrencilere sunduğu burs ise sadece bu şartlardan biri. 6 Ekim 2023, 2024-2025 Eğitim Öğretim yılını Amerika'da geçirmek isteyen öğrenciler için son tarih. Başvurular ise ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlıhttp://yesprograms.org/ websitesi üzerinden yapılabiliyor. Lakin %100 burs alsa dahi programın öğrenci ve veli için bir maliyet doğuracağını, ancak buna bir maliyet gözüyle değil bir yatırım gözüyle bakılmasının doğru olacağının altını çizmek gerekir.


Comments


Öğrenci isen
Ovygo ile neler başarabilirsin?

Lise Değişim Programları

Lise eğitiminizin bir bölümünü yurt dışında okuyarak erken yaşta uluslararası tecrübe edinebilir, İngilizce dil gelişiminizi tamamlayabilir, yurt dışında üniversite okumak istiyorsanız başvurunuzu güçlendirecek bir akademik tecrübeye sahip olabilirsin. 

Akademik Yaz Okulları

Yaz tatilini sadece gezmek ve eğlenmek için değil öğrenmeye devam etmek adına değerlendirmek isteyen öğrencilerden biri isen, hayalini süsleyen yurt dışı üniversitelerinden birinde akademik içerikli derslere katılabilir, üniversite ortamını birinci elden tecrübe edebilir, üniversitede okuyacağın bölümü tercih etmeden önce o bölümü gerçek anlamda deneyimleyebilirsin.

Yurt Dışında Dil Eğitimi

Biriktirdiğin tecrübeleri kendin için kullanarak hayalini kurduğun üniversitelerin kampüslerinde bir gelecek inşa edebilir, yurt dışında okumak istiyorsan dil gelişimini arttırarak üniversite başvurunu güçlendirmek adına yurt dışında dil eğitimi programlarına dahil olabilirsin. 

ogrenci.jpg
bottom of page