top of page

TestDaF Sınavı Nedir?

TestDaF, "Test Deutsch als Fremdsprache"ın kısaltmasıdır ve "Yabancı Dil Olarak Almanca Testi" anlamına gelir. Almanya'daki üniversitelerde öğrenim görmek isteyenler için tasarlanmış ve stardartize edilmiş bir dil testidir. TestDaF, global olarak tanınır ve Almanca dil yeterliliğinin bir kanıtı olarak Almanya'daki çoğu yükseköğrenim kurumu tarafından kabul edilir.

Sınavın Yapısı

TestDaF metodik olarak dört bölüme ayrılmıştır:

 1. Okuma Anlama: Bu bölüm, bir adayın çeşitli metin türlerini anlama ve yorumlama yeteneğini değerlendirir.

 2. Dinleme Anlama: Burada adaylar, diyaloglar, duyurular, röportajlar ve tartışmalarda kullanılan Almanca'yı anlama yetenekleri üzerinde değerlendirilir.

 3. Yazma: Bu bölüm, verilen bir konu hakkında Almanca yazılı ifade etme yeteneğini test eder.

 4. Konuşma: Bu sözlü bölüm, bir dizi görev aracılığıyla adayın Almanca'daki yeterliliğini değerlendirir.

Kitapçık temelli TestDaF yukarıdaki dört sınav bölümünden oluşmaktadır. Sınav süresi 3 saat 15 dakikadır. Sınavın her bölümünden sonra bir ara verilir; dinleme anlama ve yazılı ifade sınav bölümleri arasında daha uzun bir ara planlanmıştır. TestDaF'ın konuları ve görevleri her zaman üniversite bağlamıyla ilişkilidir.


Dijital TestDaF, g.a.s.t.'nin sınav merkezlerinde bilgisayarda çevrimiçi olarak gerçekleştirilir ve aynı dört sınav bölümünden oluşmaktadır.TestDaF denklikleri

TestDaF Kimler için Uygun?

TestDaF aşağıdaki profillerden en az birine uyan kişiler için uygun bir sınavdır:

 • Almanya'da lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına başvuran uluslararası öğrenciler.

 • Almanca konuşulan bölgelerde iş fırsatları için Almanca dil yeterliliğini kanıtlamaları gereken profesyoneller.

 • İleri seviyede Almanca dil becerilerini ölçmek isteyen herkes.

TestDaF'ın Avantajları

 • Geniş Kabul: Almanya'daki hemen hemen tüm üniversiteler TestDaF'ı tanır.

 • Birleşik Değerlendirme: Standartlaştırılmış bir test olduğundan, tüm sınav verenlerin aynı kriterlere göre yargılandığından emin olabilirsiniz.

 • Uzun Geçerlilik Süresi: Diğer bazı dil yeterlilik testlerinin aksine, TestDaF puanlarının geçerlilik süresi sınırsızdır.

Sınav Hazırlığı

TestDaF'ta başarılı olmak için:

 • Örnek Testlerle Pratik Yapın: Resmi TestDaF web sitesinde bulunan örnek testleri çözerek formatıyla tanışın.

 • Günlük Almanca Pratiği Yapın: Alman gazetelerini okuyarak, Alman programlarını izleyerek veya ana dili Almanca olan kişilerle sohbet ederek dili içselleştirin.

 • Bir Hazırlık Kursu Düşünün: Birçok dil enstitüsü, son derece faydalı olabilecek özel TestDaF hazırlık kursları sunmaktadır.

Örnek Sınavlar


Sınav bittiğinde, sonuçlar genellikle altı hafta içinde açıklanır. TestDaF, geleneksel geçme veya başarısızlık işaretleriyle derecelendirmez. Bunun yerine, dört alanda TDN 3 ile TDN 5 arasında bir puan alırsınız. TDN 5 en yüksek yeterlilik seviyesidir.Commenti


Öğrenci isen
Ovygo ile neler başarabilirsin?

Lise Değişim Programları

Lise eğitiminizin bir bölümünü yurt dışında okuyarak erken yaşta uluslararası tecrübe edinebilir, İngilizce dil gelişiminizi tamamlayabilir, yurt dışında üniversite okumak istiyorsanız başvurunuzu güçlendirecek bir akademik tecrübeye sahip olabilirsin. 

Akademik Yaz Okulları

Yaz tatilini sadece gezmek ve eğlenmek için değil öğrenmeye devam etmek adına değerlendirmek isteyen öğrencilerden biri isen, hayalini süsleyen yurt dışı üniversitelerinden birinde akademik içerikli derslere katılabilir, üniversite ortamını birinci elden tecrübe edebilir, üniversitede okuyacağın bölümü tercih etmeden önce o bölümü gerçek anlamda deneyimleyebilirsin.

Yurt Dışında Dil Eğitimi

Biriktirdiğin tecrübeleri kendin için kullanarak hayalini kurduğun üniversitelerin kampüslerinde bir gelecek inşa edebilir, yurt dışında okumak istiyorsan dil gelişimini arttırarak üniversite başvurunu güçlendirmek adına yurt dışında dil eğitimi programlarına dahil olabilirsin. 

ogrenci.jpg
bottom of page